Meža nozares konference 2021

Lai iepazītos ar pašreizējām aktualitātēm meža apsaimniekošanā, uzzinātu, kādi atbalsta instrumenti no Eiropas Savienības (ES) gaidāmi turpmāk un jaunajā plānošanas periodā kopumā, kādas izmaiņas gaidāmas Valsts meža dienesta piedāvātajos pakalpojumos, kā arī par privātajos mežos konstatēto biotopu tālāko statusu, meža īpašnieki, apsaimniekotāji, nozares uzņēmēji un citi interesenti aicināti uz ikgadējo “Meža nozares konferenci 2021”.

Konference 9. decembrī no pulksten 10.00 bez maksas būs skatāma tiešsaistē www.laukutikls.lv  un www.mkpc.llkc.lv.

Reģistrēšanās konferencei:  https://www.mitto.me/-mezu-konference-2021-/register


Tiešsaistes seminārs par meliorāciju mežā

Šo ceturtdien, 04.11.2021., plkst. 15:00 notiks tiešsaistes seminārs "Meliorācija mežā - pētījumos gūtās atziņas un normatīvā prakse".

Semināru vadīs Latvijas Valsts mežzinātnes institūta Silava vadošā pētniece Zane Lībiete un Valsts meža dienesta Meža resursu pārvaldības departamenta direktora vietnieks Normunds Knēts.

Pievienoties semināram varēs Facebook tiešraidē un Zoom platformā:
https://zoom.us/j/93570246287

Sāksies meža projektu pieņemšana!

unnamed (1).jpg

Lauku atbalsta dienests ir publicējis informāciju, ka no 2021.gada 27.augusta līdz 27.septembrim norisināsies projektu pieņemšana 2 pasākumiem - jaunaudžu kopšana (nebūs neproduktīvu audžu nomaiņa) un ugunsgrēkos un dabas katastrofās cietušo audžu atjaunošana. Jaunaudžu kopšanas pasākumi jārealizē līdz 2023.gada 1. septembrim. Pašlaik izskatās, ka šī būs vienīgā kārta pārejas periodā t.i. šogad un 2022.gadā.


Sakoptākais mežs 2021

plakats-sm.jpg

Daudziem meža īpašniekiem meža apsaimniekošanas pieredze nu jau ir vairāk kā 20 gadi. Ir pieaugušas viņu zināšanas par labu meža apsaimniekošanas praksi un viņu īpašumi var kalpot par labu piemēru citiem meža īpašniekiem, tādēļ Latvijas meža īpašnieku biedrība arī  katru gadu rīko konkursu “Sakoptākais mežs”. Šāds konkurss Latvijā pirmo reizi notika 2017. gadā, pateicoties Meža attīstības fonda atbalstam.

Konkursa mērķi ir apzināt labas mežsaimniecības prakses, rādīt labus piemērus citiem meža īpašniekiem, tādējādi popularizējot ilgtspējīgu meža apsaimniekošanu kā arī informēt sabiedrību par pozitīviem piemēriem privāto mežu apsaimniekošanā, veicinot sabiedrības izpratni par lauku kultūrvide saglabāšanu. Konkursanti vērtēti, analizējot meža īpašnieku ieguldījumu produktīvu un noturīgu mežaudžu izveidē, pievēršot uzmanību atjaunošanai, mežizstrādei, kopšanai, meža infrastruktūrai, ainavas elementu plānošanai, zinātniski pamatotu metožu izmantošanai ilgtspējīgā meža apsaimniekošanā.

Aicinām ikvienu meža īpašnieku vai jebkuru citu personu, kas vēlas izvirzīt kādu meža īpašnieku, būt aktīviem un iesniegt (iesūtīt) pieteikumus.


Eiropas gada koks 2021

140703a.jpg

2021. gada 22. maijā, Vispasaules bioloģiskās daudzveidības dienā, arī Latvijā sākas konkurss “Eiropas Gada koks Latvijā”, lai apzinātu un iepazītu kokus ar aizraujošiem stāstiem, iespaidīgiem izmēriem un nozīmīgu lomu kultūrvēsturiskā mantojuma un dabas vērtību saglabāšanā.

Konkurss Eiropas Gada koks citās Eiropas valstīs notiek no 2002. gada, to rīko ar mežu, zemi, vidi un vēsturi saistītās organizācijas. 

Latvijā saskaitīti 6 843 977 334 koki, taču mēs šajā konkursā līdz šim piedalījušies neesam.

Latvijas Mežu sertifikācijas padome un Latvijas Meža īpašnieku biedrība ir nolēmušas sākt tradīciju godināt īpašos kokus arī Latvijā un nest šos stāstus ārpus Latvijas robežām.

Konkursa mērķis ir mudināt cilvēkus iesaistīties vietējā vides un kultūras mantojuma izzināšanā un saglabāšanā, daloties ar aizraujošiem stāstiem par kokiem, kas ir daļa no mūsu dzīves, dabas, ainavas un vēstures.

Konkursa žūrija no visiem pieteikumiem atlasīs desmit finālistus, no kuriem uzvarētājs tiks noteikts sabiedrības balsojumā un tas piedalīsies Eiropas konkursā. Konkursa pirmās vietas ieguvējam tiks veltīta īpaša sakopšanas talka un sagatavots video ar stāstu par Latvijas gada koku.

Kā pieteikt savu stāstu par koku?

Pieteikšanās konkursam notiek, aizpildot pieteikumu (pieteikums) un pievienojot divas fotogrāfijas.

Vairāk informācijas par piedalīšanos lūdzam lasīt Nolikumā.


Meža apsaimniekošanas demonstrējumu teritoriju izveide

green-park-season-nature.jpg

LIFE Integrētā projekta LatViaNature sadarbības partneri Pasaules Dabas Fonds un LLKC Meža konsultāciju pakalpojuma centrs aicina meža īpašniekus pieteikties meža apsaimniekošanas demonstrējumu teritoriju izveidei. Lai pieteiktos, līdz 2021.gada 12.jūnijam ir jāaizpilda demonstrējumu teritorijas izveides pieteikuma forma.

Sadarbībā ar meža īpašniekiem projekta ietvaros plānots izveidot piecas meža apsaimniekošanas demonstrējumu teritorijas, kuras līdz 2028.gadam kalpos kā izglītības un pieredžu apmaiņas platforma.  Dabai draudzīgas mežsaimniecības prakses demonstrējumi notiks, respektējot meža īpašnieka īstenoto meža apsaimniekošanas praksi, kā arī ņemot vērā gan dažādus meža augšanas apstākļus, gan sugu un vecuma ziņā atšķirīgas audzes.

Projekts “Natura 2000 aizsargājamo teritoriju pārvaldības un apsaimniekošanas optimizācija” (LIFE-IP LatViaNature) tika uzsākts 2020.gadā un tā mērķis ir ieviest Latvijā Natura 2000 teritoriju prioritāro rīcību programmu, nodrošinot ES nozīmes biotopu un sugu labvēlīgu aizsardzības stāvokli, kā arī izstrādājot piemērotas un inovatīvas pieejas aktuālu dabas aizsardzības jautājumu risināšanā. Viens no projekta uzdevumiem ir veicināt ieinteresēto pušu, īpaši privāto mežu īpašnieku, iesaisti un izpratni par dabas daudzveidības saglabāšanas nozīmi un šo jautājumu integrāciju dažādos sektoros.

Demonstrējumu teritorijās notiekošo apmācību teorētiskās nodarbības nodrošinās projekta eksperti vai projekta partneru pieaicināti meža apsaimniekošanas vai bioloģiskās daudzveidības speciālisti, savukārt mežā praktiskās nodarbībās savu saimniekošanas praksi izklāstīs demonstrējumu teritorijas īpašnieks vai īpašuma apsaimniekotājs. Pasaules Dabas Fonds un LLKC Meža konsultāciju pakalpojumu centrs nodrošinās demonstrējumu teritorijās notiekošo pasākumu plānošanu, organizēšanu un koordināciju, kā arī sniegs atbalstu demonstrējumu teritorijas iekārtojumam.

Demonstrējumu teritorijas plānots izveidot dažādos Latvijas novados, gan īpaši aizsargājamās dabas teritorijās, gan ārpus tām, dažādas platības meža īpašumos.

Ieinteresētos meža īpašniekus aicinām aizpildīt demonstrējumu teritorijas izveides pieteikuma formu un iesniegt to līdz 12.06.2021.

Pieteikumus izvērtēs LLKC Meža konsultāciju pakalpojumu centra, Pasaules dabas fonda un Dabas aizsardzības pārvaldes eksperti, pamatojoties uz demonstrējumu teritoriju izvēles kritērijiem:

  • Meža teritoriju, bioloģiski augstvērtīgu mežu klātbūtnes, demonstrējumu objektu izveides iespēju novērtējums.

  • Infrastruktūras pieejamība demonstrējumu teritorijas darbības nodrošinājumam.

  • Teritorijas īpašnieka iesaistes iespējas demonstrējumu objektu izveides un dažādu auditoriju izglītības procesā.

  • Demonstrējumu teritorijas novietojums.

Detalizētāki vērtēšanas kritēriji pieejami saitē: https://ej.uz/_demo_kriteriji

Sākotnēji izvērtēšana norisināsies balstoties uz pieteikuma formā norādīto informāciju, kam sekos projekta pārstāvju apmeklējums uz konkrēto meža īpašumu. Projekta pārstāvji sazināsies ar visiem pieteikumu iesniedzējiem.

Papildu informācijai par pieteikšanos meža apsaimniekošanas demonstrējumu teritoriju izveidei lūdzam sazināties ar Madaru Černuho, epasts: madara.cernuho@mkpc.llkc.lv, mob.tel.:26822003

KONFERENCE "LATVIJAS ZEME – ILGTERMIŅA ATTĪSTĪBAS PERSPEKTĪVAS"

download (1).jpeg

Izdevniecība “Dienas Bizness” kopā ar Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padomi rīko nozares pavasara konferenci tiešsaistē “Latvijas zeme – ilgtermiņa attīstības perspektīvas”.

LAIKS: 2021. gada 27. aprīlī
VIETA: Tiešsaiste | www.db.lv
MĒRĶIS: raisīt uz rezultātu vērstas diskusijas, uzklausot visas iesaistītās puses, meklēsim iespējamos risinājumus sekmīgai lauksaimniecības un saistīto nozaru ilgtspējīgai attīstībai, ar mērķi nogādāt veselīgu, Latvijā audzētu un ražotu pārtiku līdz katras Latvijas ģimenes galdam.
MĒRĶAUDITORIJA: Lauksaimniecības un mežsaimniecības nozares pārstāvji, viedokļu līderi, valsts atbalsta un nodokļu politikas veidotāji, valsts institūciju pārstāvji, uzņēmēji, zemnieki
DARBA VALODA: Latviešu
DALĪBA KONFERENCĒ: BEZMAKSAS

PIETEIKUMI MEŽA KOKU STĀDU IEGĀDEI 2021. GADA RUDENĪ

download.jpeg

Ir sākusies pieteikšanās papildus stādu apjomam no LVM uz 2021.gada rudeni. Pieteikumu veidlapa jānosūta uz adresi: mezastadi@lvm.lv

Galvenie nosacījumi:

  1. Kopējais apjoms 2 miljoni stādu

  2. Pieejama tikai egle un priede

  3. Vienai personai ne vairāk kā 10 tūkstoši

  4. Priekšapmaksa 100%, tiek agriezta, ja neizmanto, vai atgriezta daļēji, ja neizmanto visu

  5. Stādi izņemami 2021.gada rudenī, uz 2022. pavasari nepārceļas

  6. Var pieteikties līdz 1.augustam, bet liela pieprasījuma gadījumā tiek piemērots princips- first come first serve, jeb dabū tie, kuri piesakās pirmie.


Valsts meža dienesta aptauja

vmd.jpg

Valsts meža dienests ir uzsācis savas darbības Stratēģijas izstrādi, un vēlas uzzināt klienta, kas izmanto VMD pakalpojumus, viedokli par dienesta attīstību, nolūkā uzlabot klientam sniedzamo pakalpojumu kvalitāti.

Tādēļ aicinām Jūs piedalīties aptaujā par Valsts meža dienestu, līdz š.g. 29.martam, atbildot uz 12 jautājumiem.

Aptaujas ilgums ir aptuveni 10 minūtes, aptauja ir anonīma un informācija tiks izmantota tikai apkopotā veidā, nosakot Valsts meža dienesta attīstības virzienus un sasniedzamos mērķus.

Jūsu viedoklis ir svarīgs, lai Valsts meža dienests sekmīgi attīstītos un varētu sniegt Jums vēlamos pakalpojumu ātri, precīzi un skaidri saprotami, tādejādi vairojot  uzticību valsts pārvaldei.

Kokmateriālu tirgus apskats

lumber-port.jpg

Kokmateriālu tirgu Latvijā ir ietekmējuši un iespējams turpinās ietekmēt arī nākotnē vairaki globāli notikumi, kuri konspektīvā veidā norādīti šeit zemāk:

  • Pagājušajā gadā Ķīna ir apmežojusi/ierīkojusi plantācijas teritorijā, kas nedaudz pārsniedz mūsu valsts izmērus. Tas atstās ļoti labu iespaidu uz "klimata kalkulatoru", tomēr nekādā veidā īstermiņā nemazinās apetīti importēt koksnes produktus. 2020.gadā koksnes produktu imports bija ~108 milj.m3, no kā ~80% ir skujkoka. Skujkoka zāģbaļķu imports ir starp 25 un 27 milj. m3. Tādā, lūk, gaisotnē mēs gatavojamies Krievijas lēmumam ar 2022.g. aizliegt eksportēt zāģbaļķus un, ļoti iespējams, nežāvētu zāģmateriālu.

  • 2020.gadā diezgan strauji samazinājās zāģbaļķu eksports uz Ķīnu no Latvijas, proti no 153 uz 86 tūkst. m3 sk.zb. un no 334 uz 189 tūkst. m3 bērza fk. Ļoti iespējams, tas ir pateicoties Čehijai un Vācijai. Ja pirms-mizgrauža ērā Vācija bija skujkoku zāģbaļķu net importētāja (vidēji imports eksportu pārsniedza par 4-6 milj. m3), tad pērn baļķu eksports sasniedza 11 milj. m3, otro gadu pēc kārtas esot net-eksportētājai (2020.g. aprēķini rāda ka eksports importu pārsniedza par 6m m3). Savukārt cenas eglei ir nostabilizējušās un nedaudz pat sākušas augt.

  • Tikmēr ASV februārī samazinājās uzsākto būvniecības projektu apjomi, bet tas neatstāja lielu iespaidu uz pārkarsušo kokmateriālu tirgu. Samazinājums bija nedaudz virs 10%, bet jāņem vērā, ka tas bija no pēdējo 14 gadu augstākā līmeņa

  • UK neiet tik raiti ar Brexit ieviešanu dzīvē, tādēļ atviegloto importa procedūru laiks tiek pagarināts. Muitas importa deklarācijas joprojām būs vajadzīgas, taču līdz 2022. gada 1. janvārim ir pagarināta iespēja izmantot atlikto deklarēšanas shēmu, ieskaitot papildu deklarāciju iesniegšanu līdz sešiem mēnešiem pēc preču ievešanas.


Projekta LIFE-IP LaViaNature uzsākšanas seminārs

natura2000.jpg

Aicinām Jūs piedalīties projekta uzsākšanas seminārā, kurā visiem interesentiem būs plašāka iespēja iepazīties ar projekta mērķiem, uzdevumiem un sasniedzamajiem rezultātiem.
Semināra laiks: 2021.gada 25.marts, plkst. 10:00-13:00.
Vieta: tiešsaitē (saite uz semināru tiks nosūtīta tikai reģistrētiem dalībniekiem)
Pieteikšanās: 2021.gada 19.martam https://ej.uz/Pieteiksanas_25032021

Zaļais zelts

Capture.jpg

Šovakar, plkst. 21:25 aicinām skatīties filmu "Zaļais zelts" kanālā ReTV. Filmā stāsts par mūsu meža nozares lepnumu - Meža nozares Gada balvas "Zelta čiekurs" laureātiem. Nominācijā "Par ilgstpējīgu saimniekošanu" tiks apbalvoti arī konkursa "Sakoptākais mežs" finālisti - Atis Poga, Gatis Lācis un Dzintars Lavenieks!

Meža un saistīto nozaru tiešsaistes konference

Dienas_Bizness_logo.png

Š.g. 10. decembrī, Latvijas Mežu sertifikācijas padome sadarbībā ar Daugavpils Universitāti un Latvijas valsts mežzinātnes institūtu "Silava" rīko jau 5. konferenci par meža un saistītajām nozarēm aktuālām tēmām, kas skar tautsaimniecības, ilgtspējīgas attīstības, kā arī sociālo, vides un ekonomisko aspektu sabalansēšanas nozīmi klimata izmaiņu laikmetā. Šogad konference norisināsies tiešsaistē.


Dalība: BEZMAKSAS

Pieslēgšanās no plkst. 9.50, atklāšana plkst. 10.00

Programmas plānā:

  • Klimats, tā izmaiņas pagātnē un šobrīd. Latvijas un pasaules konteksts;

  • Meža un saistīto nozaru sabalansēta attīstība un vides aizsardzības problēmas. Riski, kas var ietekmēt bioekonomikas nozaru attīstību nākotnē;

  • Bioloģiskā daudzveidība un tautsaimniecības attīstība. Sabiedrības vēlmes un iespējas. Citu Eiropas Savienības valstu pieredze;

  • Meža un saistīto nozaru sadarbības iespēju un to attīstības paplašināšanās atšķirīgu viedokļu kontekstā Eiropas Savienības līmenī.

Pasākuma programma ŠEIT.
Iespēja pieteikties ŠEIT

Kravu foto uzmērīšana

foto copy.png

Mazajiem meža īpašniekiem, slēdzot vienošanos krājas kopšanas cirtēs pēc sagatavoto kokmateriālu vairuma, bieži vien ir sarežģīti izkotrolēt aizvesto kokmateriālu plūsmu. Rezultātā saimniekam ir tikai divas iespējas, proti, vai nu pilnībā uzticēties meža izstrādātājam, vai arī fiziski visu mežistrādes procesa laiku būt klāt uz vietas. Ne viena no šīm opcijām nav tie labākie risinājumi, tāpēc Mazo mežu īpšanieku biedrība jau ilgāku laiku ir meklējusi alternatīvas iespējas optimālam mežizstrādes monitoringam, kas būtu pieejams tieši nelieliem meža īpašniekiem. Noskaidrojās, ka uzņēmums VMF Latvia piedāvā koku uzmērīšanas pakalpojumu, kas ar speciāli izstrādātas aplikācijas palīdzību nodrošina koku uzmērīšanu attālināti. Šāds inovatīvs risinājums ievērojami samazina uzmērīšanas izmakasas un līdz ar to ir pieejams arī mazajiem meža īpašniekiem. Slēdzot līgumu, īpašnieks ar mežistrādes firmu vienojas, ka kokvedēju šoferi lejuplādē iepriekšminēto aplikāciju savos viedtālruņos, caur kuriem tiem veiktas pilno kravu fotofiskācijas. VMF Latvia pēc saņemtajiem attēliem uzmēra katru kravu un sniedz meža īpāsniekam pilnu atkaiti par kokmateriālu apjomu. Kā papildus drošību meža īpāsnieks var pie krautuves izvietot kameru, kas fiskē visas aizvestās kravas. Papildus informāciju par to, kā notiek foto uzmērīšana un kontaktus var aplūkot zēmāk pievienotajā materiālā.

Mežu īpašnieki sūdzas par nesamērīgu mikroliegumu noteikšanu

800px-Haliaeetus_leucocephalus1.jpg

Laikraksts “Dienas Bizness” savā interneta portālā publicējis rakstu, kurā vairāk nekā 600 meža īpašnieku, tai skaitā arī Mazo mežu īpašnieku biedrības pārstāvji, valsts augstākajām amatpersonām nosūtījuši vēstuli, lūdzot izvērtēt, viņuprāt, nesamērīgu īpašumtiesību aprobežošanas praksi, nosakot mikroliegumus, un pieņemt lēmumus, kas veicinātu sadarbībā balstītu dabas aizsardzību privātos īpašumos.