Izsludināta 9.kārta mežsaimniecības projektiem

unnamed.jpg

9. kārtā iesniegto projektu īstenošans beigu termiņš ir 2023. gada 1. septembris.

Atbalsta veids: Atbalsta maksājums par platību, kurš aprēķināts, pamatojoties uz standarta izmaksām meža ieaudzēšanai un ieaudzētās mežaudzes uzturēšanai. 

Atbalstu piešķir, ievērojot pretendentu izstrādātu un Valsts meža dienesta saskaņotu Meža apsaimniekošanas atbalsta pasākumu plānu (Noteikumu Nr.455 1.pielikums). 

Dealizētu informāciju par atbalsta saņemšanas nosacījumiem

Aktualizēts kokaudzētavu saraksts

unnamed.jpg

Ir aktualizēts meža kokaudzētavu sarakstu ar stādāmā materiāla izcelsmi un pieejamību. Aktualizētajā sarakstā pavisam ir 31 meža kokaudzētava ar pieejamo meža stādāmo materiālu. Vidzemē ir 15 meža koku stādu kokaudzētavas, Kurzemē  un Latgalē – septiņas un Zemgalē divas kokaudzētavas. Meža konsultāciju pakalpojumu centrs sadarbībā ar Valsts meža dienestu un AS Latvijas valsts meži struktūrvienību “LVM sēklas un stādi” ir aktualizējis meža kokaudzētavu sarakstu.

Iegādājoties meža stādus kokaudzētavā, ir jāpārliecinās, vai vieta, kur plānots stādīt, ir atbilstīga meža reproduktīvā materiāla ieguves apgabalam. Uz jautājumiem par meža reproduktīvo materiālu un ieguves apgabaliem atbildēs Valsts meža dienesta inspektori meža reproduktīvā materiāla jautājumos, kuru kontakti ir pieejami Valsts meža dienesta mājas lapā sadaļā Struktūra.

Meža likums nosaka, ka meža atjaunošanā un meža ieaudzēšanā atļauts izmantot tikai konkrētajai vietai piemērotas izcelsmes meža reproduktīvais materiāls. Tā kā galvenajām meža koku sugām ir noteikti augšanas apgabali.

Stādāmā materiāla sertifikāts apliecina meža reproduktīvā materiāla izcelsmi un atbilstību noteiktām kvalitātes prasībām. Meža īpašnieks vai tiesiskais valdītājs mežu var atjaunot arī ar paša iegūtajām sēklām vai izaudzētajiem stādiem. Ja stādāmo materiālu audzē personiskām vajadzībām nelielā apjomā (līdz 10 000 gabaliem gadā), tad sertifikāts nav nepieciešams

Valsts meža dienests iesaka privāto mežu īpašniekiem jau savlaicīgi –  vienlaikus ar mežizstrādes darbu plānošanu – plānot arī meža atjaunošanas darbus: izvērtēt augsnes sagatavošanas nepieciešamību un izvēlēties meža atjaunošanas paņēmienu. Ja tiek pieņemts lēmums, ka mežs tiks atjaunots sējot vai stādot, tādā gadījumā savlaicīgi ir jāpasūta meža stādāmais materiāls meža kokaudzētavā. Aktualizētais kokaudzētavu saraksts ar piedāvāto meža reproduktīvo materiālu sortimentu, izcelsmi un pieejamību uz 2020. gada pavasari ir 

Iepazīšanās ar meža apsaimniekošanu - “Mežs, klimats, cilvēks"

126010__5b5aafda25c14.jpg.jpg

ZM aicina 14.01.2020. atklātās vēstules par meža nozarē aktuālajiem normatīvo aktu grozījumiem autorus piedalīties par meža nozari informatīvā izbraukuma pasākumā šā gada 31. janvārī, piektdienā. Aicināti arī žurnālisti - pieteikties dalībai pasākumā iespējams elektroniski, sūtot e-pastu ar pieteikumu uz e-pasta adresi: Ilze.Rubina@zm.gov.lv vai tālr. 67027116. Izbraukšana no ZM 31. janvārī plkst. 10:00.

Programmā:
1) Latvijas Valsts mežzinātnes institūtā “Silava” Salaspilī informāciju par mežsaimniecību sniegs ZM un nozares eksperti;
2) pēc tam dosimies uz mežu Salaspils apkaimē, kur klātesošos iepazīstinās ar meža audzēšanas ciklu no izcirtuma un stāda līdz pieaugušam mežam.

Atgriešanās Rīgā ap plkst. 15:30.

Meža nozares konference 2019

Forest.jpg

Aicinām uz Meža nozares konferenci 2019 - 28. novembrī plkst. 11.00 - Ogres tehnikumā - Aizupes, Tīnūžu pagasts, Ikšķiles novads.

Šī gada Meža nozares konferences galvenais temats - sagatavotais ziņojums Eiropas Komisijai par biotopu un sugu aizsardzības stāvokli Latvijā periodā 2013.-2018. gads. Kādas ir stāvokļa izmaiņas salīdzinot ar iepriekšējā perioda ziņojuma rezultātiem un kāda ir situācija ar meža biotopu stāvokli - būs pamatjautājumi, pa kuriem pēc ziņojuma rezultātu uzklausīšanas, dažādu meža apsaimniekošanas interešu grupu pārstāvji sniegs savu redzējumu, kā sabalansēt meža apsaimniekošanas ekonomiskos aspektus ar dabas vērtību saglabāšanu meža īpašumā.

Konferencē piedalīsies Zemkopības ministrs Kaspars Gerhards, kā arī aktuālo informāciju sniegs Zemkopības ministrijas Meža departaments, Valsts meža dienests, kā arī citas institūcijas par meža īpašniekiem aktuāliem jautājumiem.   

Konferencē aicināti piedalīties privāto meža īpašnieki, mežu apsaimniekotāji, mežsaimniecības uzņēmēji, meža nozarē nodarbinātie un citi interesenti.  

Meža nozares konference ir ikgadējs pasākums, kurā Zemkopības ministrija un saistītās institūcijas informē par aktualitātēm un norisēm meža apsaimniekošanā.

Konferenci organizē Zemkopības ministrija sadarbībā ar Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centru.

Konferences moderators: Ansis Bogustovs

Piesakies kursiem par savvaļas dzīvnieku audzēšanu ierobežotās meža platībās

Madonas MKPC aicina pieteikties VISUS INTERESENTUS pieredzes apmaiņas braucienam.

Tiek organizēts 2019.gada 18.oktobrī  vienas dienas pieredzes apmaiņas brauciens par tēmu "Savvaļas dzīvnieku audzēšana ierobežotās meža platībās".

Dalībnieku izbraukšanas vieta: Saieta laukums 1, laukumā  Madonā 18. septembrī plkst. 08:30.

images.jpg

Līdzmaksājums: 10 EUR 

 Projekta ietvaros ar dalībnieka līdzmaksājumu tiek piedāvāts:   

  • saimniecību apmeklējumu izmaksas,

  • ēdināšana

Pieteikšanās līdz: 15.oktobrim!

Sīkāka informācija un pieteikšanās: Mairita Bondare, tālr. 28381176, e-pasts: mairita.bondare@mkpc.llkc.lv

Iepriekšēja pieteikšanās uz apmeklējumiem ir OBLIGĀTA! Vietu skaits grupās – ierobežots.


Nenokavē pieteikšanos uz ES naudu par apmežošanu!

green_money.png

Lauku atbalsta dienests no 2019. gada 1. oktobra līdz 2019. gada 30. decembrim ir izsludinājis pieteikšanos atbalsta saņemšanai mežsaimniecībā apakšpasākumā: “Meža ieaudzēšana”, kurā varēs pieteikties meža ieaudzēšanas un kopšanas aktivitātēm, kā arī ieaugušas mežaudzes papildināšanai un kopšanai. Kopējais pieejamais finansējums ir 760 tūkstoši eiro.

"Meža ugunsgrēkos un dabas katastrofās iznīcinātu mežaudžu atjaunošana", tajā atbalstu piešķir par meža atjaunošanu platībās, kurās atbilstoši Valsts meža dienesta atzinumam ir konstatēts ugunsgrēks vai dabas katastrofa - vējgāze, vējlauze, sniega un ledus radīti postījumi. Kopējais pieejamais finansējums ir 899 tūkstoši eiro.

Kārtā iesniegto projektu īstenošanas beigu termiņš ir līdz 2023.gada 1.septembrim.

Plašāku informācija par prasībām atbalsta pretendentiem, nosacījumiem atbalsta saņemšanai un citiem jautājumiem var lasīt

Knokurss "Sakoptākais mežs"

Sakoptākais mežs.png

Latvijas Meža īpašnieku biedrība jau trešo gadu organizē konkursu „Sakoptākais mežs” ar mērķi apzināt labas mežsaimniecības prakses piemērus privātajos mežos, veicināt sabiedrības izpratni par lauku kultūrvides saglabāšanu un attīstīt ilgtspējīgu meža apsaimniekošanu.

Aicinām arī Jūs iesaistīties konkursā, mudinot mežsaimniekus piedalīties konkursā „Sakoptākais mežs”. Trīs visaugstāk novērtētie īpašnieki tiks izvirzīti prestižajā meža nozares gada balvas „Zelta čiekurs” nominācijā „Par ilgtspējīgu saimniekošanu”. Ar lielāko prieku iepazīsim mežsaimniekus no visiem Latvijas novadiem, kuri savā mežā saimnieko godprātīgi un ilgtspējīgi, padarot mežu par paaudžu paaudzēm lolotu bagātību.

Pieteikt dalību konkursā var līdz šī gada 28.jūnijam. Pieteikumu konkursam par savu vai citu privātā meža īpašumu var iesniegt jebkura fiziska vai juridiska persona, t.sk. pašvaldība, apsaimniekotājs vai pilnvarotā persona. Pieteikumu konkursam iesniedz papīra formā vai elektroniski. Aicinām ikvienu meža īpašnieku vai jebkuru citu personu, kas vēlas izvirzīt kādu meža īpašnieku, būt aktīviem un iesniegt (iesūtīt) pieteikumus šādā adresē: Latvijas Meža īpašnieku biedrība, Republikas laukums 2, Rīga, LV-1981, 508. kab., e-pasts: info@mezaipasnieki.lv ar norādi: „Pieteikums konkursam „Sakoptākais mežs". Elektronisko pieteikuma formu iespējams atrast šeit.

Konkursanti tiks vērtēti, analizējot meža īpašnieku ieguldījumu produktīvu un noturīgu mežaudžu izveidē, pievēršot uzmanību atjaunošanai, mežizstrādei, kopšanai, meža infrastruktūrai, ainavas elementu plānošanai, zinātniski pamatotu metožu izmantošanai ilgtspējīgā meža apsaimniekošanā.

Konkursa nolikums, papildu informācija par pieteikšanos un vērtēšanas kritērijiem pieejama šeit.

 

Apmācības kursi par meža atjaunošanu un ieaudzēšanu

index.jpg

Šī gada 28. - 29. maijam Meža pētīšanas stacijas zinātniskajā mācību centrā "Vētraine", Pārupes iela 5, Jaunkalsnavā, Kalsnavas pagastā, Madonas novadā tiek organizētas apmācībās: "Meža atjaunošana un ieaudzēšana CO2 piesaistei, meža reproduktīvais materiāls". Apmācības vadīs Latvijas Valsts mežzinātnes institūts "Silava" vadošie pētnieki - Dagnija Lazdiņa un Āris Jansons. Precizēt interesējošos jautājumus, kā arī pieteikties uz apmācībām var, rakstot e-pastu uz adresi info@mezsaimnieks.lv vai zvanot pa telefonu 29452767 Mārai Rozentālei. Pieteikšanās līdz 15.05.2019.

2018. gadā izcirsti 12,59 miljoni kubikmetru koksnes

index.jpg

Pēc Valsts meža dienesta apkopotās informācijas 2018. gadā faktiski izcirstais koksnes apjoms ir 12,59 miljoni kubikmetru, no kuriem 5,93 miljoni kubikmetru  (47,1 %  no kopējā izcirstā koksnes apjoma)  iegūti    valsts   mežos un 6,66 miljoni kubikmetru  (52,9%  no kopējā  izcirstā koksnes apjoma)  iegūti pārējos mežos (privāto meža īpašnieku, pašvaldību un citu meža īpašnieku mežos).

2018. gadā, salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu, kopā nocirstās koksnes apjoms ir par 1,15 milj. kubikmetriem vairāk. Izcirstās koksnes apjoms valsts mežos ir par 0,18 milj. kubikmetriem lielāks kā pagājušajā gadā, bet pārējos mežos tas ir palielinājies par 0,97 milj. kubikmetriem un sasniedzis pēdējos desmit gados lielāko izcirstās koksnes apjomu. Valsts mežos ir izcirsts par 0,73 miljoniem kubikmetru mazāk kā pārējos mežos.

Valsts mežos maksimāli pieļaujamo koku ciršanas apjomu nosaka 2015. gada 16. novembra Ministru kabineta rīkojums Nr. 718, savukārt koku ciršanas kārtība pārējos mežos ir noteikta Meža likumā.

Par iepriekšējā kalendārajā gadā veikto mežsaimniecisko darbību meža īpašniekam vai tiesiskajam  valdītājam līdz 1. februārim ir jāiesniedz pārskats Valsts meža dienestam, to nosaka Meža likums. Izplatītākais mežsaimnieciskās darbības veids ir koku ciršana, jaunaudžu kopšana un meža atjaunošana. Pārskatos uzrādītā informācija  par faktiski izcirsto koksnes daudzumu tiek  fiksēta Valsts meža dienesta ģeogrāfiskās informācijas sistēmā (Meža valsts reģistrā).

Zemkopības ministrija rīkos reģionālās konferences

zmlogo_bez_laukuma_rgb-94.jpg

Esam saņēmuši informāciju no Zemkopības ministrijas, ka tuvākā pusotra mēneša laikā tiks rīkotas reģionālās konferences. Konferencēs tiks runāts par nākamo atbalsta periodu 2021-2027.

Konferenču norises datumi:

•             21.03. – Jelgava;

•             27.03. – Talsi;

•             10.04. – Smiltene;

•             12.04. – Aizkraukle;

•             17.04. – Preiļi.

 

Liels lūgums biedrības biedriem (aicinot arī citus meža īpāsniekus) savu iespēju robežās rast laiku apmeklēt šīs konferences un paust viedokli par meža īpašnieku vajadzībām nākošajā atbalsta periodā. Ir svarīgi, ka ne tikai biedrības darbinieki, bet arī meža īpašnieki reģionos pauž viedokli, par atbalsta nepieciešamību meža pasākumiem nākamajā periodā.  Meža īpašnieku apvienību un kooperatīvu pārstāvju diskusijā, jau 2017.gadā vienojāmies, ka prioritāri atbalstāmi būtu šādi nākamā perioda pasākumi:

 

Meža un zemes īpašniekiem nepieciešamie atbalsta pasākumi:

1.            Atbalsts jaunaudžu kopšanai (pasākums CO2 piesaistes palielināšanai uzlabojot audžu augšanu un produktivitāti. Savlaicīgi un pareizi veikta kopšana palīdz veidot pret klimata ekstrēmiem noturīgākas audzes))

2.            Atbalsts neproduktīvo baltalkšņu, blīgznu un apšu audžu nomaiņai (pasākums CO2 piesaistes palielināšanai nomainot brūkošās, mazvērtīgās un bojātās audzes ar kvalitatīvām jaunaudzēm)

3.            Atbalsts meža meliorācijai (vairāk kā 40% Latvijas mežu aug uz augsnēm ar paaugstinātu mitruma  līmeni, bieži vien konkrētajā platībā atrodošās meliorācijas sistēmas nodrošina hidroloģiskā režīma uzlabošanos vai nepasliktināšanos gan meža, gan lauksaimniecības zemei. Apliecinājums atbalsta nepieciešamībai ir arī pašreiz izsludinātā dabas katastrofu situācija mežsaimniecībā)

4.            Atbalsts neizmatotās lauksaimniecības zemes apmežošanai. (Latvijā joprojām ir platības, kuras savas auglības, novietojuma vai augšņu sastāvs (kūdrāji) nebūs izdevīgi izmantot lauksaimniecībai. Apmežošana ir visefektīvākais pasākums oglekļa piesaistes bilances uzlabošanai).

5.            Atbalsts ilggadīgo kokaugu stādījumu (līdz 15.g) ierīkošanai. (Nemainot zemes izmantošanas veidu un neradot nepieciešamību vēlāk atmežot apstādīto platību, tiek veikta CO2 piesaiste, vairākos gadījumos kokaugu stādījumus iespējams kombinēt ar vienlaicīgu lauksaimniecības kultūru audzēšanu)

6.            Atbalsts meža ceļu būvei privātajos mežos. (Meža infrastruktūras attīstība nosaka kopējo meža nozares, kā būtiskas bioekonomikas sastāvdaļas efektivitāti un iespēju apsaimniekot mežus. Meža ceļu īpatsvars privātajos mežos Latvijā būtiski (Latvijā 0,3 km uz 100 ha meža, Skandināvijā 3km uz 100 ha meža) atpaliek no mūsu konkurentvalstīm Skandināvijā, kā arī no valsts mežu apsaimniekotāja rādītājiem. Aptuveni 30% meža īpašnieku norāda, ka viņu īpašumā ir mežaudzes, kurām nevar piekļūt ceļu trūkuma dēļ.

7.            Neatkarīgi no šiem pasākumiem jāsaglabā Natura 2000 maksājumi (jāpalielina kompensācijas par kailcirtes aizliegumu) un  atbalsts dabas katastrofās cietušo audžu atjaunošanai.

 

Jaunajiem meža nozares speciālistiem iespēja stažēties Briselē

index.jpg

Latvijas Meža īpašnieku biedrība ceturto reizi piedāvā unikālu iespēju meža nozares jaunajam speciālistam stažēties Briselē, Eiropas zemes īpašniekus pārstāvošajās organizācijās, lai pilnveidotu savas zināšanas un prasmes starptautiskā līmenī.

Minimālās izglītības prasības (izpildās vismaz viens):

  • Iegūts lauksaimniecības zinātņu bakalaurs mežzinātnē;

  • Iegūts Inženierzinātņu profesionālais bakalaurs mežzinātnē un mežsaimniecības inženiera kvalifikācija;

  • akadēmiskās izglītības maģistra studiju programmas "Mežzinātne" otrā kursa students;

  • doktora studiju programmas "Mežzinātne" students.

Minimālās valodas prasības:

  • Ļoti labas latviešu valodas zināšanas;

  • Ļoti labas angļu valodas zināšanas.

Papildnoteikumi:

  • Vecuma kritērijs - uzsākot stažēšanos, stažieris nedrīkst būt vecāks par 30 gadiem.

Mēs nodrošināsim:

  • Stipendiju un

  • Ceļojumu apdrošināšanu.

Pienākumi:

  • izpildīt Eiropas zemes īpašniekus pārstāvošās organizācijas administrācijas, valdes un prezidenta noteiktos darbus un uzdevumus;

  • ne retāk kā divas reizes mēnesī veikt, ar aktualitātēm Eiropas Mežu apsaimniekošanu ietekmējošos lēmumu pieņemšanas procesos un dokumentos, organizācijas darbībā un citu Eiropas meža apsaimniekošanā, saistītas informācijas sagatavošanu publicēšanai Latvijas Meža īpašnieku biedrības mājaslapā www.mezaipasnieki.lv;

  • ne vēlāk kā līdz 10 dienas līdz stažēšanās līguma beigām elektroniski un papīra formātā iesniegt noslēguma ziņojumu, par svarīgāko meža nozari ietekmējošo politikas plānošanas dokumentu virzību un pieņemtajiem lēmumiem stažēšanās periodā.

Laiks:

Stažēšanās periods 7 mēneši. Vēlamais uzsākšanas laiks no 01.03 līdz 01.05.

Interesē? Sūti savu CV un nelielu aprakstu par sevi un vēlmi stažēties Briselē līdz 15.02.2019 uz e-pastu: konkurss@mezaipasnieki.lv

Ir jautājumi? Raksti - konkurss@mezaipasnieki.lv vai zvani Arnim Muižniekam (tel. 29104286) vai Mārtiņam Ailtam (tel. 26121590)

Aptauja par meža īpašnieku attieksmi pret dabas aizsardzības pasākumiem privātajās zemēs

card_contact_online_enquiry.jpg

Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un zemes zinātņu fakultātes Vides zinātņu doktorants Ģirts Baranovskis veic pētījumu par meža īpašnieku attieksmi pret dabas aizsardzības pasākumiem privātajās zemēs. Promocijas darba vadītājs: Dr.ģeogr., prof. Oļģerts Nikodemus. Pētījuma virziens – rast risinājumus, kā veicināt zemes īpašnieku labprātīgu iesaisti dabas daudzveidības saglabāšanā. Pētījumā galvenokārt tiek analizēts mikroliegumu normatīvais regulējums, tā piemērošanas prakse, kompensāciju sistēmas pamatotība. Aptauja ir anonīma un iegūtie dati tiks izmantoti pētījumā risināmo jautājumu analīzē.

Mācības par kokaugu audzēšanu neizmantotās zemēs, plantāciju mežiem

images.jpg

LLKC Aicina uz mācībām: Kokaugu audzēšana neizmantotās zemēs, plantāciju meži - jau 15., 16. decembrī Aizputē, Aizputes novada Tūrisma informācijas centrs, Robežu iela 27.
Tēmas:

Bērzu plantāciju apskate, to ierīkošana, kopšana, aizsardzība, audzēšanas riski apsaimniekošana, praktiskie piemēri un pieredze, apsekošana dabā, inventarizācijas rādītāju praktiska noteikšana

Dažādu sugu un vecuma plantāciju meži, to ierīkošana, kopšana, aizsardzība, audzēšanas riski apsaimniekošana, praktiskie piemēri un pieredze, apsekošana dabā, inventarizācijas rādītāju praktiska noteikšana

Kokaugu plantācijas, to ierīkošana, sugu, šķirņu izvēle, vietas izvēle, augsnes sagatavošana, izmaksas, stādīšanas termiņi, stādīšanas shēmas, mēslošana, agrotehniskā kopšana un stādījumu aizsardzība. Dažādu koku sugu augšanas gaita plantācijās. Plantāciju ierīkošanas pieredze Latvijā.

Kokaugu stādījumi kā lauksaimniecības kultūra - Lauksaimniecības un lauku attīstības likuma kontekstā un Eiropas Savienībā. Agromežsaimniecības piemēri Pasaulē.

Pieteikties līdz 13. decembrim: Artis Skudra, mob. 28212301, artis.skudra@mkpc.llkc.lv

MMIB piedalīsies paneļdiskusijā Meža nozares konferences 2018 ietvaros

index.jpg

28. novembrī plkst. 11.00 Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centrā, Svētes ielā 33, Jelgavā notiks Meža nozares ikgadējā konference, kur kopā ar meža nozares ekspertiem tiks apspriesta Meža un saistīto nozaru pamatnostādnēs 2015.-2020. gadam izvirzīto rādītāju izpilde, kā arī tiks diskutēts par meža īpašniekiem turpmāk nepieciešamo atbalstu no ES fondiem.
Pasākumā piedalīsies zemkopības ministrs un ar ziņojumiem uzstāsies pārstāvji no Zemkopības ministrijas Meža departamenta, Valsts meža dienesta, valsts attīstības finanšu institūcijas ALTUM, LVMI “Silava”, Dabas aizsardzības pārvaldes, Latvijas meža īpašnieku biedrības un LLKC Meža konsultāciju pakalpojumu centra.   
Konferences otrajā daļā norisināsies paneļdiskusija, kurā piedalīsies dažādu profilu un interešu meža īpašnieki, vērtējot līdzšinējo ES atbalstu, definējot prioritāros virzienus turpmākajam atbalstam, kā arī mežsaimniecības darbības, kas būtu jāatstāj brīva tirgus ekonomikas nosacījumiem, lai mežsaimniecība saglabātos kā pašfinansējoša un konkurētspējīga ekonomikas nozare. Šajā paneļdiskusijā dalību ņems arī Mazo mežu īpašnieku biedrības valdes priekšsēdētājs Jānis Knipšis.

Konferencē aicināti piedalīties meža īpašnieki, apsaimniekotāji, mežsaimniecības uzņēmēji, nozarē nodarbinātie un citi interesenti.